שאלות ותשובות

שאלה

ילדה בת חמש וחצי, ממעיטה בתיאור וממעיטה במתן הסבר. למשל, כשהיא נשאלת : "איך היה בגן?" היא עונה באופן קבוע: "היה כיף". האם יש בעיה?

תשובה

בגיל חמש וחצי המצופה הוא שהילד יספר באופן מורחב ויתאר חוויות באופן מפורט. לפני פנייה לקלינאית תקשורת, מומלץ לתת לילד דוגמה אישית (מודל) ולעקוב אחר מידת השיפור בתחום. במידה ואין שיפור, יש לפנות לקלינאית תקשורת לצורך הערכה שפתית.

שאלה

לאחר אבחון ש רופא התפתחותי, הומלץ על מסגרת חינוכית מותאמת- גן שפתי. מה זה גן שפתי?

תשובה

גן שפתי הינו מסגרת חינוכית המיועדת לילדים ליקויי שפה. גן שפתי מורכב מצוות רב תחומי: גננת מוסמכת, סייעות, קלינאית תקשורת, מרפאה בעיסוק, מטפלת רגשית ופסיכולוגית), הצוות הגדול נועד לצורך קידום הילד במישורים השונים: השפתיים, המוטוריים והרגשיים. הטיפולים השונים מתבצעים במסגרת הגן הן באופן פרטי והן באופן קבוצתי ובד"כ מספר התלמידים בגן זה הינו קטן.

שאלה

ילד בן חמש משבש את ההגאים השורקים: "ס" ו- "ז" . האם לפנות לקלינאית תקשורת?

תשובה

רכישת ההגאים השורקים היא בסמוך לגיל שש שנים ושיבוש ההגאים השורקים בגיל זה הינו שיבוש תואם גיל ואינו מצריך פניה לקלינאית תקשורת.

שאלה

ילד בן עשר שנים, מוצץ אצבע. רופא השיניים המליץ לפנות לקלינאית תקשורת בשל דחיקת לשון. מהי דחיקת לשון?

תשובה

דחיקת/דחיפת לשון הינה תופעה אשר בה הלשון נוטה לדחוק את השיניים החוצה והיא נשענת לרב על השיניים הקדמיות. דחיקת לשון עלולה לגרום לעיוותים במנה השיניים, הגייה לא נכונה של ההגאים השורקים (ס, ז ו- צ) וההגאים המכתשיים(ת, ד ו- נ), מנח לא נכון של הלשון בזמן בליעה (הלשון זזה קדימה במקום אחורה) . הגורמים דחיקת לשון: נשימה דרך האף, חולשה של המוטוריקה של הפה, סיבה תורשתית ועוד. קלינאית תקשורת עובדת על הקניית הרגלים נכונים של מנח הלשון בזמן מנוחה, בליעה ודיבור ובד"כ הטיפול של קלינאית התקשורת מתקיים במקביל לטיפול אורתודונטי ליישור שיניים.